Ünlü Tiyatro Doğayeni Yusuf Ekşi Röportajı

YUSUF BEY KENDİNİZİ BİRAZ TANITIR MISINIZ?
 
1 Ocak 1957, Doğu Karadeniz doğumluyum.Babamın altı evladından en küçüğü benim.İzmir,İstanbul derken,İstanbul'da tiyatro eğitimime başladım.Tiyatro çok gerekliydi fakat o dönemlerde tiyatrodan para kazanılmıyordu.Bizim de paraya ihtiyacımız vardı herkes gibi. Ara ara tiyatroya devam ettim ve 40 yıldır da kopamıyorum...
 
KÜLTÜR NEDİR?
 
Kültür bir topplumun aynasıdır.Böyle diyoruz fakat kültürü topluma yansıtamıyoruz.Çünkü basın ve yayın baskı altında.Halkın bilgi alacağı yerlerde baskı var ise o ülkede özgürlük ve gelişme olmaz.Sanatın yazılı ve görsel basının önündeki engeller kalkmadıkça,bu ülke kalkınamaz. Kültürü topluma yansıtmaya gelince,halk kültürümüzü benimseyememiş.Bu da demek oluyor ki;Biz sanatımızı iyi yapamamışız.
 
 
'BİR ADAM YARATMAK' ESERİ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?
 
Necip Fazıl'ın klasik eseridir.Bir tiyatro yazarının geçirdiği büyük ruh çilesini anlatır.Ölüm korkusu,sanatın çilesi, kader, cinnet konularına değinir.Necip Fazıl'ın tiyatro yazarlığı konusunda ilk ustalık eseri ve Türk tiyatrosunun bir trajedi şaheseri kabul edilir.Yıllardır çok sanatçımız oynamıştır,günümüzde de Kenan Korkmaz sergiliyor.

Img